Ako vybrať cyklotrenažér?

Či už vonku prší alebo padá sneh, vy už nebudete musieť sklamane odkladať bicykel do stojanu. Kvalitný cyklotrenažér plnohodnotne nahradí jazdu na bicykli. Vy tak nevyjdete z cviku, udržíte si kondíciu a bez problému nastavíte aj veľmi vysoké zaťaženie. Pri výbere sa zamerajte hlavne na prevedenie konštrukcie, brzdy a nosnosť.

Cyklotrenažér je simulátor cestného bicykla - plnohodnotná náhrada pri nepriazni počasia a v zimnom období

Konštrukcia

Pre svoj domáci tréning môžete voliť klasické cyklotrenažéry, ktoré pripomínajú rotopedy, alebo skladnejšie cyklistické valce. Do nich následne uchytíte vlastný bicykel. Takáto jazda bude síce hlučnejšia oproti bežným cyklotrenažérom, za to pôjdete na svojom bicykli. Váš tréning tak bude naozaj vernou simuláciou obvyklej vonkajšej vychádzky.

Jazda na valcovom trenažéri môže byť pre menej skúsených cyklistov náročná predovšetkým na udržanie rovnováhy.

Cyklistické valce sú samy o sebe skladnejšie, počítať však musíte aj s nutnosťou neustáleho prenášanie bicykla do stojanu

Typ bŕzd

Čeľusťové

U čeľusťových bŕzd sa bežne stretnete aj s označením kotúčové alebo prítlačné brzdy. Názvy vychádzajú z konštrukcie samotnej. Doštičky tlačia na zotrvačník a tým trenažér mechanicky brzdia.

  • Neobmedzene vysoká záťaž

  • Plynulá regulácia

  • Nižšia cena

  • Vyššia hlučnosť

  • Nutnosť výmeny doštičiek po rokoch - pri pravidelnom tréningu

Magnetické

Ďalšou možnosťou sú magnetické brzdy. Odpor tu už na rozdiel od mechanických doštičiek vytvára permanentný magnet, ktorý sa približuje, alebo odďaľuje od zotrvačníka.

  • Tichý chod

  • Nie je potrebné po rokoch vymieňať - neopotrebuje sa

  • Vyššia cena

  • Obmedzené nastavenie záťaže

Indukčné

Ak hľadáte špičkové moderné riešenie, potom sa zamerajte na stroje s indukčnou brzdou. U zotrvačníka nájdete cievku s elektromagnetom, ktorých prevádzku riadi počítač.

  • Tichý chod

  • Možnosť mimoriadne vysokej záťaže

  • Maximálna presnosť

  • Vysoká cena

Nosnosť

Ak sa vás na trenažéri bude striedať viac, počítajte vždy s hmotnosťou najťažšieho jedinca. O nosnosti vám tiež všeličo napovie masívnosť rámu. Čím ťažší stroj kupujete, tým viac unesie a tým vhodnejší bude aj pre jazdu v stoji. Hodnoty sa väčšinou pohybujú okolo 100-150 kg.

Ak často šliapete v stoji, kontrolujte okrem nosnosti aj hmotnosť samotnej konštrukcie

Ak odporúčané hodnoty nedodržíte, môžete sa pri používaní poraniť a prístroj nenávratne poškodiť.

Na čo sa ďalej zamerať

Ovládanie záťaže

V priebehu tréningu budete zrejme potrebovať regulovať záťaž alebo napríklad nastaviť určitý program. K tomu využijete buď manuálne ovládanie pomocou otočného kolieska, alebo elektronické nastavovanie na displeji. Manuálne riadenie vám poslúži len na nastavenie záťaže, zatiaľ čo na elektronickom často nastavíte aj iné režimy a programy.

Spôsob ovládania záťaže Výhody Nevýhody
Manuálne nižšia cena, jednoduché ovládanie absencia doplnkových funkcií
Elektronické veľký výber programov vyššia cena

Zotrvačník

Stredové koleso cyklotrenažérov sa líši svojou hmotnosťou a prevodom. Váha zotrvačníka má vplyv na plynulosť šliapania. Ľahšie kolesá (cca 13 kg) sa preto skôr hodia na jednoduchšiu spinningovú jazdu, naopak ťažšie pre náročnejších športovcov. Vždy ale záleží tiež na type bŕzd. Zotrvačníky ďalej delíme podľa prevodu na:

  • Zotrvačník bez voľnobehu: pedále sú pevne spojené so zotrvačníkom. Ak teda prestanete šliapať, pedále sa točia ďalej. Pri uvolňování tempa vás pedále môžu ľahko ťahať dopredu. Vhodnejšie pre priaznivcov spinningu.
  • Zotrvačník s voľnobehom: variant známi z klasického bicykla. Akonáhle prestanete šliapať, pedále sa zastavia nezávisle na zotrvačníku. Vhodnejšie pre priaznivcov klasickej cyklistiky.
Váha zotrvačníka ovplyvňuje plynulosť jazdy

Pedály

Lacnejšie modely sú vyrobené z plastu, tie drahšie potom z pevného kovu alebo ľahšieho, stále však pevného hliníka. Pokiaľ si na trenažér plánujete pripevniť vlastné pedále, nezabudnite skontrolovať, či zodpovedajú závity (štandardných 14 mm). Podľa vlastných preferencií ďalej vyberajte pedále s klipsňou alebo špeciálnymi SPD nástavcami. Pre tých budete pochopiteľne potrebovať vhodnú cyklistickú obuv.

Šliapací stred

Dôležitou súčasťou cyklotrenažéru je šliapací stred, pretože práve ten veľkou mierou ovplyvňuje hlučnosť počas jazdy a celkovú životnosť. Rozlišujeme 2 základné typy:

  • Miskový stred: lacnejšie prevedenie, vyžaduje pravidelné nastavovanie. Rýchlejšie sa opotrebuje, čím sa zvyšuje hlučnosť počas prevádzky.
  • Stred s ložiskami a kľučkami na štvorhran: rovnaké riešenie ako na bežnom jazdnom bicykli, nie je potrebné ďalej nastavovať a udržiavať, zaistí veľmi tichý chod.

Doplnkové funkcie

Na trenažéroch s elektronikou často nájdete rad praktických funkcií, ktoré vašu domácu jazdu zas posunú o kúsok ďalej. Medzi obľúbenými vychytávkami nájdete napríklad:

  • Meranie kalórií: na displeji sa môžete priebežne informovať, koľko kalórií ste počas tréningu spálili
  • Meranie pulzu: najpresnejšie merajú frekvenciu hrudné pásy, ktoré môžu podľa nastaveného režimu automaticky meniť fázy tréningu
  • Projekcia cesty: moderné obrazovky vedia počas jazdy premietať prejazd konkrétnym mestom alebo zvolenou krajinou
  • Bluetooth: cez spárované inteligentné zariadenie môžete ďalej sťahovať ďalšie aplikácie, ktoré zobrazujú presné grafy o priebehu tréningu, umožnia sledovať jazdu cez Google Maps alebo využívať rôzne špecializované balíčky tréningov
Na displeji si zobrazíte základné nastavenie od rýchlosti, prejdenej vzdialenosti po nameraný tep